Hráči leckdy s oblibou vzpomínají na časy, kdy vlastnictví počítače bylo cosi výjimečného a kdy počítačové hry byly doslova exkluzivní záležitostí. Zatímco počítačům jako Atari, Commodore nebo Megason doba již dávno odzvonila, některé z her, které byly k hraní na nich původně určeny, se staly legendami a dočkali se několika remaků a leckdy dokonce i filmových adaptací. Jedním z těchto legendárních titulů, který v mnoha hráčích i po téměř 24 letech vzbuzuje nostalgické vzpomínky, je počítačová hra Prince of Persia.

Prince of Persia – záchrana sultánovy dcery před ničemným vezírem

Prince of Persia, neboli perský princ je hra určena původně pro počítače Atari ST, Amigu a IBM, díky své oblíbenosti se však stala podporovaná na širokém spektru platforem. Ačkoliv je datem vydání již rok 1989, i dnes dokáže tato nostalgická klasika hráče zaujmout a strhnout k hraní natolik, že jsou schopni zapomenout na čas a věnovat se záchraně sultánovy dcery před obrazovkami do pozdních nočních hodin. Nadto je třeba poznamenat, že se počítačová hra Prince of Persia dočkala díky své oblíbenosti v průběhu doby i několika modifikací a i výše zmiňovaného filmového zpracování z roku 2010 s Jakem Gallenhaalem v hlavní roli. V současnosti si tak lze již Prince of Persia zahrát na populárních konzolích Xbox nebo PlayStation a vychutnat si originální hru v moderním kabátu.

Unikátnost hry až do dnešní doby

V čem vlastně tkvěla ona jedinečnost této počítačové hry? Kromě, na svou dobu, relativně slušné grafické stránky pak zejména ve skutečnosti, že celá hra musela být dohrána během jedné hodiny, tj. cesta z vězení do hradní věže nesměla trvat déle, jinak byl hráč nucen začít hrát celou hru znovu od začátku. Ukládání dosažené pozice přitom bylo možné až od třetí úrovně výše, přičemž celá hra měla úrovní dvanáct; v poslední úrovni potom musel hlavní protagonista porazit samotného vezíra.