Vrátíme-li se v čase o několik desetiletí zpátky k dobám úplného začátku počítačových her, najdeme mezi herními tituly, které dnes již upadly v zapomění, i několik titulů, které se postupem doby staly doslova legendami a i v dnešní době dokážou oslovit nejen své stárnoucí fanoušky, ale také získávat i nové příznivce. Jednou z těchto nezapomenutelných her je bezesporu i hra Pac-Man.

Z Japonska až do celého světa

Hra Pac-Man spatřila světlo světa na začátku 80. let v Japonsku. V době vydání, tj. v polovině roku 1980, se jednalo o zcela revoluční hru, neboť nic podobného dosud mezi nabízenými herními tituly nebylo. Princip hry byl přitom velmi prostý, v bludišti hráč ovládal žlutou „postavičku“, nebo spíše lépe řečeno „žrací smajlík“, jehož úkolem bylo postupně vyzobat všechny rozmístěné tečky a zároveň se vyhnout duchům, kteří jej v bludišti naháněli a pronásledovali. Srážka s duchem pak znamenala ztrátu jednoho životu a částečný restart kola s tím, že dříve sebrané tečky již není třeba sbírat znovu. Duchové byli ve hře celkem čtyři, a to modrý, červený, oranžový a růžový, přičemž s každý z duchů pronásledoval Pac-Mana podle odlišné strategie. Odvážlivci mohli ducha též po snědení v bludišti dostupných čtyřech větších teček pronásledovat a sníst a zároveň si připsat ke svému skóre 200, resp. 400, 800 a 1600 bodů.

Pac-Man dnes a Pac-Man zítra

Důvodem, proče je i po více než třiceti letech nestárnoucí počítačová hra Pac-Man hitem je zejména její jednoduchost, pochopitelnost a snadné ovládání. Hra je navíc určena pro hráče všech věkových kategorií a lze si jejím hraním třeba jen strávit čas v čekání ve frontě apod. Pac-Man se díky těmto unikátním vlastnostem rovněž dočkal několika přepracování a modifikací, za zmínku stojí například variace Pampuch od Zoneru apod.